Adventní kalendář – u dětí oblíbená tradice

Adventní kalendář – u dětí oblíbená tradice - proprcky.cz    Většina dětí si už čekání na Ježíška bez adventního kalendáře nedokáže představit.

S napětím očekávají začátek prosince, aby už mohly odpočítávat dny do Štědrého dne a nadílky. Ono to čekání, zda dostanou to, co si přály, pak utíká rychleji. Kde se tato tradice vzala?

Adventní kalendář sice nepokrývá celou dobu adventu – tedy čtyř nedělí před Štědrým dnem, přesto se toto slovní spojení uchytilo. Přeci jen skrývá drobné překvapení po dobu 24 adventních dnů.

Trocha historie

Dříve byly adventní kalendáře doslova uměleckým dílem. Vyrobeny byly z tvrdého papíru a zobrazovaly liturgické výjevy z Bible nebo část vesnic a měst. Za jednotlivými okénky se skrývaly úryvky z Bible, obrázky nebo krátké veršíky. 

První ručně vyrobený adventní kalendář se datuje k roku 1851. První tištěný kalendář vznikl náhodou v roce 1908. Byl to vystřihovací kalendář s názvem „V zemi Ježíškově“, bez okének. 

Křesťanský původ

Původním cílem adventního kalendáře bylo dětem přiblížit narození Ježíška a zpříjemnit jim čekání na dárky. Zároveň je měl naučit trpělivosti a otevřenosti. Proto jsou součástí otevírací dvířka či okénka.

Adventní kalendář dnes

Už to nejsou ta překrásná umělecká díla. I když – pokud si jej vyrobíte doma, z lásky, pak je to také umělecké dílo. Mnoho rodičů ale dnes sahá po papírovém adventním kalendáři z obchodu, který uvnitř skrývá malou čokoládu. Na tom není nic špatného, zkuste je ale překvapit a pořídit jim úplně jiný adventní kalendář.

Zkuste to letos jinak a rozzařte dětská očka překvapením

I když nemáte času nazbyt nebo nejste tvořivé duše, nemusíte spoléhat pouze na „čokokalendáře“. 

Dřevěná radost

Úsměv na lících nevykouzlí jen čokoládka. Adventní kalendář ze dřeva pohladí nejen na duši, ale také na pohled. 

Závěsný adventní kalendář Betlém

Darujte každý den jeden výřez, který zavěsíte pod betlém. Děti si mohou domeček i ozdoby vybarvit dle libosti. Zpříjemněte si adventní čas!

Adventní kalendář stromeček

S vánočními svátky je neodlučně spjat také stromeček. Proč čekat až na Štědrý den? Postavte si dřevěný stromeček, na který každý den zavěsíte jednu ozdobičku. Děti si ji mohou libovolně ozdobit a vytvořit tak unikátní dekoraci, která pak může ozdobit třeba štědrovečerní stůl.

Radostné očekávání s pastelkami v ruce

Jak si o minulosti povídat lépe než nad společným tvořením a krásným obrázkem? Děti si nejvíce zapamatují tehdy, když ani neví, že se „učí“. Vybarvěte si Vánoční příběh a povídejte si, co na obrázku je. 

Puzzle kalendář

Přeci jen jste dětem doma vytvořili adventní kalendář a řešíte, co jim do pytlíčků, ruliček a okének schovat? Místo sladkostí schovejte 1 dílek puzzle. 24.prosince se pokocháte krásným obrázkem s motivem Vánoc.

Chutný a voňavý adventní kalendář

Přeci jen si chcete čekání zpříjemnit něčím dobrým? Zahřejte se nad šálkem voňavého čaje Sonnentor a … Ježíšek je tu! Ani se nenadějete. 

 
ABYCHOM ZŮSTALI VE SPOJENÍ, NECHTE NÁM TU VÁŠ KONTAKT
Tak neváhejte a přihlaste se k odběru novinek